poniedziałek, 17 lutego 2014

Nadchodzi Ragnarök !!!

Siemka.
Ogłaszam koniec świata. Nie żartuję! Według Wikingów, którzy wierzyli w mitologię skandynawską (Thor, Loki, Odys i te sprawy) niebawem nadejdzie koniec świata - Ragnarök, to znaczy przeznaczenie bogów . Ba, znamy nawet dokładną datę...
22 II 2014 - kolejna data końca świata. Czy tym razem się spełni? A skąd ja mam to wiedzieć? Zależy kto w co wierzy, czy jest się przesądnym. Osobiście nigdy nie wierzyłem w te wszystkie końce świata.

Wróćmy do tematu, czyli ogólnej zagłady ludzkości, powszechnej paniki, zniszczenia, wojny bogów... Wojny bogów? Tak, bo w zasadzie to na tym ma polegać ten koniec świata. Wszystko co się wydarzy jest bardzo dobrze opisane w skandynawskich legendach. Przedstawię Wam to w skrócie:

Ragnarök ma być walką pomiędzy bogami, a olbrzymami, którym będzie przewodził Loki (w mitologii nordyckiej olbrzym zaliczany w poczet bogów, symbol ognia i oszustwa). W wyniku tej wojny cały świat, a także Asgard (mityczna siedziba bogów) strawi ogień, wszystkie gwiazdy zgasną, a cała Ziemia zostanie zalana wodami wielkiego potopu (brzmi znajomo, co nie? :P).Jest kilka znaków mających poprzedzić ten "ostateczny" koniec":
1. Śmierć Baldura (syn Odyna i Frigg, symbol dobra, mądrości i piękna).
2. Urodzenie się trójki dzieci Lokiego i Angerbody (postać z mitologii nordyckiej, gigantka. Choć nie była żoną Lokiego, urodziła mu trójkę dzieci: gigantycznego wilka Fenrira, boginię Hel oraz Węża Midgardu, Jormunganda.).
3. Na świecie nie będzie już granic.
4. Nastąpi ciężka zima i trzy zimne lata.
5. Z oceanu wyłoni się Jormunganda.

Dobra, to były tylko zwiastuny, które podobno się już spełniły (a przynajmniej niektórzy w to wierzą :)). A tak w skrócie, jak będzie wyglądał sam koniec świata? Najciekawsze wydarzenia sądu ostatecznego (jeżeli można tak powiedzieć) to:
1. Pożarcie Słońca przez Sköll i Księżyca przez Hati - dwa straszliwe, olbrzymie wilki.
2. Loki i Fenrir (wielki wilk) oswobodzą się ze skuwających ich łańcuchów. 
3. Wielki wąż Midgardu wyjdzie na ląd, a Loki razem z olbrzymami i innymi poczwarami uderzą na Asgard. 
4. Hajmdal (bóg-strażnik) widząc zbliżających się wrogów zagra po raz ostatni na swoim rogu, Giallarhornie, zagra tak głośno, że słychac go będzie we wszystkich dziewięciu światach (w tym i u nas :D).
5. Odyn stanie na czele swoich wojsk i wyprowadzi ich z Walhalii na spotkanie nieprzyjaciela.
6. Tak w skrócie to wszyscy bogowie zginą :P.
7. Sutr - władca Muspelheimu, ognisty olbrzym podpali swoim ognistym mieczem Asgard i pozostałę światy. W tedy nastanie koniec.
8. Mężczyzna i kobieta, którzy przeżyją zagładę, odbudują cały świat, a ludzkość (ich potomkowie) będą żyli w pokoju, nie znając wojen czy niesprawiedliwości. :D 

Jak widzicie Wikingowie mieli fantazję. W ciągu mojego życia będzie to już szósty koniec świata. Może w weekend napiszę o tym kiedy będziemy mieli kolejne "sądy ostateczne".


Pozdrawiam, 
Pan Drewienko.

8 komentarzy:

 1. Tor przez "h" idioto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy skup się lepiej na treści a nie na błędach (niebłędach)

   Usuń
 2. Uwielbiam mitologię nordycką, super że to o tym wspomniałeś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie wierzenia Wikingów są dużo ciekawsze niż np. Greków. Cieszę się, że podoba Ci się mój post :D.

   Usuń
 3. 22 luty - zamierzam spać do południa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz ciekawy plan na przeżycie tego dnia. Ja zamierzam wyciągnąć kolegę na łyżwy (obaj nie umiemy jeździć, ale co tam :P).

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że się jednak nie doczekamy ;).

   Usuń