wtorek, 4 lutego 2014

Moje przemyślenia #5 - Działaj odpowiedzialnie

Siemka.
Co to znaczy być odpowiedzialnym? Czy cywilizowany człowiek zna znaczenie tego słowa?

Człowieczeństwo cechuje wiele przymiotów. Jednym z nich jest odpowiedzialność. Jest ona nie tylko normą moralną, ale także pozostałością pewnych instynktów, które przez wieki rozwoju ludzkości ukształtowały się w znaczeniu współczesnym. Czy instynkt jest odpowiedzialnością? Odpowiedź brzmi - nie. Jest on tylko jej prekursorem, którym kierują się zwierzęta. Samica nie opuści swoich młodych, nie pozwoli, by były głodne, a samiec będzie ich bronił, jednak odpowiedzialność to coś więcej. Jest to ogół naszych obowiązków, które podejmujemy się zrobić.

Człowiek jest istotą rozumną. Oznacza to, że umie wybrać, co jest dobre, a co złe; co powinien zrobić, a czego nie. Niestety w dzisiejszych czasach nie wszyscy potrafią się kierować odpowiedzialnością. Wielkie firmy często nie zastanawiają się nad tym co robią i nie chcą za to odpowiadać. Często podczas produkcji jakiegoś dobra, wytwarzają się szkodliwe odpady, które należałoby zabezpieczyć i w kontrolowanych warunkach zutylizować. Często zdarza się jednak, że firmy, chcąc zaoszczędzić, wylewają toksyczne odpady do rzek, jezior, do morza lub wywożą je do lasu, przez co niszczą tamtejszy ekosystem. Na miano człowieka trzeba sobie zasłużyć. Brać odpowiedzialność za to, co się robi.

 Wojciech Cejrowski w jednej ze swoich książek pt.: "Rio Anaconda" przytacza rozmowę z indiańskim szamanem z plemienia Carapana, które zamieszkuje dżunglę amazońską. Szaman ten, widząc po raz pierwszy w swoim życiu plastikowe torby, był oburzony, ponieważ nie dało się ich zniszczyć (nie rozkładały się, spalając bulgotały (topiły się) i wydzielały zły dym snujący się po ziemi i nieidący w górę). Określił je jako "Złe Czary". Indianie wyznają zasadę: Nieodwracalne należy tylko do Pachamamy. Jeśli nie umiesz odwrócić swoich Złych Czarów, to nie czaruj, Gringo. 


Indianie, pomimo tego, że nie są wykształceni, często są mądrzejsi od nas. Umieją brać odpowiedzialność za swoje czyny, nie kłamią i często lepiej od nas wiedzą, co jest dobre, a co złe. Szukając złóż ropy naftowej lub wycinając drzewa w amazońskiej dżungli, musimy wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za zniszczenia tamtejszego ekosystemu, a co za tym idzie, za śmierć Indian, których ten ekosystem żywi.


Osoby dorosłe są często mniej odpowiedzialne od dzieci i młodzieży (chociaż nie zawsze :P). W książce Aleksandra Kamińskiego pt.: "Kamienie na szaniec" jest to bardzo dobrze widoczne (jeśli ktoś tej książki nie czytał to zachęcam do tego bo jest to dziedzictwo narodowe :D). Osoby chodzące do kina, by oglądać niemieckie kroniki filmowe, należące do granatowej policji, pomagające wrogowi czy propagujące faszyzm powinny być świadome tego, że jest to działanie szkodzące ich ojczyźnie praz rodakom. Nie wolno nam zapominać o partyzantach i członkach AK, lecz wiele dorosłych osób wolało się "nie mieszać" do walki o nasz kraj, o Polskę. To młodzież taka jak Alek czy Rudy pokazali prawdziwą odpowiedzialność, odpowiadając na swój patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny, jakim byłą walka z okupantem i osobami kolaborującymi z reżimem. 


Nie można przejść obok kogoś potrzebującego pomocy. Problemy życia codziennego pokazują, czy potrafimy być odpowiedzialni. 
Możemy decydować o sobie, więc robimy, co chcemy. Osoby będące u władzy pomagają nam być odpowiedzialnymi np. zabraniają sprzedaży artykułów spożywczych na ulicy. My jednak często staramy się postawić na swoim. Wyjeżdżając za granicę np. do Meksyku często niepotrzebnie się narażamy, co jest przejawem bezmyślności i braku odpowiedzialności, a więc wyrzeczeniem się cech człowieczeństwa. W Meksyku wszędzie można spotkać osoby sprzedające coś na ulicy np. taco lub jakieś mięso. Turyści bezmyślnie kupują to jedzenie, chociaż wiedzą, że jest przygotowywane na ulicy w niehigienicznych warunkach. Zdają sobie sprawę, że mogą dostać rozstroju żołądka, ale robią to na swoją odpowiedzialność. Tylko co to za odpowiedzialność? Tylko zwierzęta potrafią zjeść coś, czego nigdy na oczy nie widziały i niewiedzą, z czego jest to zrobione. Nie zachowujmy się jak zwierzęta i bądźmy odpowiedzialni. Niepotrzebnie się narażając np. wyjeżdżając do krajów, w których toczą się konflikty zbrojne, okazujemy brak zdolności logicznego myślenia.

Człowiek nie może być nieodpowiedzialnym. Jest to wpisane w nasze życie. Gdyby nie odpowiedzialność, nie przetrwalibyśmy na ziemi zbyt długo. Jesteśmy ludźmi, a nie zwierzętami, więc żyjmy odpowiedzialnie, kierując się rozumem, żyjąc z rozwagą i stosując się do zasad moralnych. 

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat odpowiedzialności. Zachęcam do pisania w komentarzach własnych opinii na ten temat. 


Pozdrawiam,
Pan Drewienko. 

6 komentarzy:

 1. Ziemia z dużej! Za miesiąc będziesz miał wręcz zajebisty styl pisania postów (tak sądzę). Co do tematu: Odpowiedzialność nie jest równa z instynktem. Chociaż nie wiem skąd wziąłem instynkt, prędzej wziąłbym brak ponoszenia odpowiedzialności :D Zresztą opisałeś to, więc łap hajf fajf!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale dużo mi jeszcze brakuje, żeby pisać tak jak ty :D

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł. Może zechciałby Pan dodać go na portal gazeta mlb gazetamlb.com/ za darmo można wykorzystać ten portal do promocji swojego bloga gdyż pod artykułem można dodać link do strony :) Mam nadzieję że się Panu spodoba serdecznie zapraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie. Chętnie skorzystam i dodam mój post na tę stronę, ale zrobię to najprawdopodobniej dopiero jutro wieczorem. Ferie się skończyły i mam nawał pracy np. jutro mam 3 kartkówki, 2 godziny zajęć dodatkowych... :D

   Pozdrawiam serdecznie,
   Pan Drewienko.

   Usuń
 3. Świetny artykuł. Można się z niego dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy. Pozdrawiam : ) http://jusinx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :). Tak nawiasem mówiąc, jest to moje wypracowanie z polaka :D.

   Usuń