środa, 29 stycznia 2014

Moje przemyślenia #2 - Kulturę wynosi się z domu

Siemanko.
Sami wiecie jak ważna jest kultura osobista. Niestety niektóre osoby zdają się o tym zapominać.
Każdego z nas kultury uczyli rodzice. Jakie są tego rezultaty? Bardzo zróżnicowane. Większości się to udało, ale istnieje spora liczba osób, które albo nie wiedzą czym jest kultura osobista, albo nie chcą tego wiedzieć. 

Nie możemy żyć bez tej podstawowej wiedzy. Nie wyobrażam sobie, że ktoś idzie na rozmowę o pracę i zachowuje się niekulturalnie, arogancko czy wyniośle. Taka osoba na pewno wyjdzie z tej rozmowy nadal jako bezrobotny. Czemu tak jest? Ponieważ człowiek kulturalny wie jak się zachować w danej sytuacji, a z taką osobą miło jest się spotkać, porozmawiać czy wspólnie pracować. Kulturę wynosi się z domu, ale także i ze środowiska w jakim się wychowujemy (szkoła, koledzy...). Kiedyś rozmawiałem ze znajomą mojej mamy, która prowadzi malutką, troszkę taką ukrytą księgarenkę (jednocześnie w środku mogą przebywać sprzedawczyni + 3 klientów, więcej się nie zmieści). Powiedziała mi ona, że uczniów z mojej szkoły bardzo łatwo rozpoznać. Od razu po wejściu zdejmują czapkę, mówią dzień dobry/dobry wieczór i są uprzejmi. Okazuje się, że u uczniów z innych szkół jest z tym różnie. Niektórzy tak robią, ale wielu nie przestrzega tych podstawowych zasad dobrego wychowania jakimi jest przywitanie się czy zdjęcie czapki w pomieszczeniu. To jak się zachowujemy mówi bardzo dużo o nas; pokazuje z jakimi ludźmi się zadajemy, do jakiej szkoły chodzimy/chodziliśmy, jak wychowywali nas rodzice. 

Czy w internecie też obowiązuje kultura osobista? Tak, jest to tak zwana netykieta czyli zbiór zasad przyzwoitego zachowania w internecie.

3 główne zasady: 
  · Myśl(!) 
  · Nie działaj na czyjąś szkodę 
  · Nie nadużywaj


Pozwolę sobie wrzucić tu fragment artykułu (?) o netykiecie dotyczącego blogów :


 2. Blogi
 Tworzenie
Osobiście uważam, iż przy tworzeniu bloga może być dużo większa swoboda techniczna, graficzna i w ogóle niż przy normalnej stronie www, która ma przekazywać konkretną treść - w końcu to czyjś "prywatny" dziennik, ale szanujmy, zwłaszcza wzrok, odwiedzających naszego bloga, aby nie było tam 30 jaskrawych kolorów jako tło, 50 wielkich animowanych 'skaczących' gifów, aby nie dostać oczopląsu zanim odnajdzie się w tym wszystkim jakąś treść.Pisząc bloga i opisując zdarzenia i ludzi pamiętaj o ich prywatności i o tym, że zanim opiszesz ich historie (nawet gdy są także Twoimi) czy ich samych, warto by się zapytać czy chcą stać się "osobami publicznymi" - na codzień lepiej używać samych inicjałów, czy tylko pierwszej litery pseudonimu czy też imienia.Staraj się dbać o porządek "na swoim podwórku" i w ramach możliwości usuwaj złośliwe i spamerskie komentarze i wpisy do księgo gości.

Czytanie, uczestnictwo


Trolling - troll to złośliwy mały stwór (bajkowy)... jeśli nie chcesz być za takiego uznanym, staraj się nie powodować kłótni, nie prowokować, nie obrażać, a z drugiej strony nie daj się prowokować i nie odpowiadaj na prymitywne i niekulturalne zaczepki słowne.Flooding - mówiąc prosto - zaśmiecanie bloga, zalewanie go wieloma, często identycznymi wpisami np. w komentarzach... nie zalewaj świata śmieciami - ani świata "rzeczywistego", ani wirtualnego! Nikt nie chciałby mieszkać na wysypisku śmieci - nie róbmy go z blogów.Spamowanie poprzez wpisy w księgach gości i komentarzach - nagminna praktyka, na pierwszy rzut oka wyglądająca dość niewinnie (zwłaszcza gdy ktoś reklamuje 'tylko' swojego bloga, a nie stronę www, np. sklep). Wchodzenie na kolejne blogi i zostawianie wszędzie identycznego wpisu "Hej, fajny blog, zapraszam na mój" jest prymitywną metodą promocji swojego bloga i praktyką denerwującą blogowiczów, którym nie jest wszystko jedno co się u nich na blogu dzieje. Jest to zwykły spam. Zwłaszcza gdy reklamowane są różne strony internetowe "dziwnych treści".Jako, że blog jest swego rodzaju pamiętnikiem, zazwyczaj prywatnym dziennikiem, tym bardziej należy respektować czyjeś uczucia, przeżycia i poglądy i z wyczuciem pisać komentarze.
 Link do strony z której pochodzi fragment: http://www.netykieta.dlawas.net/

Istnieją pewne wyjątki od tych zasad np. jeśli jest jakaś akcja to wiele komentarzy typu "popieram" nie jest spamem, a jak najbardziej mile widzianą opinią, pokazującą, że akcja ma sens.

Niestety istnieją osoby, które nie potrafią zastosować się do zasad kultury osobistej (w realu) czy netykiety (w internecie).


Mam nadzieję, że mój mały wykład na temat kultury pomoże w ograniczeniu wulgarnych komentarzy (choć czasem i takie są przydatne) (zaraz będą mnie hejcić za poprzedni nawias :P), spamu (jakim jest np. obs za obs) i doprowadzą do poprawy zachowania niektórych osób (nasz pan Anonim z poprzedniego posta :D).

Pozdrawiam,
Pan Drewienko.  


4 komentarze:

 1. OBS ZA OBS? <--- Przykład trollingu z mojej strony :D Taka mała prowokacja
  Powinno to być lekturą obowiązkową wszystkich użytkowników internetu! Fajnie podszedłeś do tego tematu i mam nadzieję że chociaż trochę wpłyniesz na ludzi. DAJĘ OKEJKE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Myślę, że po przeczytaniu mojego posta przynajmniej parę osób zastanowi się nad swoim zachowaniem i się poprawi (mam taką nadzieję :D).

   Usuń
 2. Bardzo fajny artykuł, który mi się przyjemnie czytało, ale niektóre osoby wiedzą lepiej co można mówić, a co nie. Jednakże co do postu bardzo konkretny, a rozmieszczenie i napisanie estetyczne ;) Tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Miło, że Ci się podoba :D. Jako że dopiero uczę się "profesji" blogera, moje posty często mogą zawierać jakieś błędy, ale staram się uczyć na bieżąco tajników blogowania :))).

   Usuń