sobota, 25 stycznia 2014

Moje przemyślenia #1

Siemka.
Pomaganie jest trendy! 

Dzisiaj coś zupełnie z innej beczki, a mianowicie moje przemyślenia.
Czy Wy pomagacie potrzebującym? Ile robicie by na świecie było więcej szczęścia, mniej głodu i chorób? Każde NASZE działanie jest niewystarczające. A dlaczego? Czemu nie możemy poradzić sobie z nakarmieniem dzieci w Afryce skoro u nas jedzenie jest wyrzucane do śmieci?Odpowiedź jest prosta: nie chcemy tego, nie staramy się, nie zależy nam. Gdybyśmy tego chcieli to nadwyżki pożywienia lub innych produktów wysyłalibyśmy jako pomoc humanitarną czy sprzedawali krajom rozwijającym się po cenie, którą są w stanie zapłacić. 

Istnieją akcje takie jak różnego rodzaju zbiórki pieniędzy na kupno przyborów szkolnych dzieciom w Afryce, budowie tam szkół i studni, ale to wszystko jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Nie jesteśmy w stanie sprostać tym zadaniom, a dlaczego? Dlatego, że jest to niemożliwe. Według danych z 2012 r. Afrykę zamieszkuje ok. 1 070 000 000 ludzi, co stanowi 1/7 ludności świata. Choćbyśmy bardzo chcieli to nie pomożemy im wszystkim. Należy jednak się starać i próbować pomóc choćby niewielkiej liczbie tych ludzi.

Nie tylko kraje rozwijające się muszą borykać się z problem  niedożywienia wśród dzieci, bezrobocia, dużej liczy bezdomnych... Na całym świecie w mniejszym lub większym stopniu występują te same kłopoty. Problem w tym, że niewiele z tym robimy. Jesteśmy za bardzo zajęci swoimi sprawami żeby troszczyć się o innych, których często nawet nie znamy.

Ostatnio pomaganie zrobiło się trendy. Jest to zasługa takich instytucji jak fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy, Fundacja Polsat... Dzięki gwiazdom i celebrytom  biorącym w nich udział pomaganie robi się modne.

Szokujące stwierdzenie? Może i tak, ale niestety w takich czasach żyjemy. Świat się zmienia, nic na to nie poradzimy. Dbajmy o innych, pomagajmy im bo nigdy nie wiadomo czy my nie będziemy potrzebowali takiej pomocy. 

Na koniec mojego monologu chciałbym podrzucić wam filmik pokazujący akcję polskiego youtubera oraz jego refleksje po jej zakończeniu :D.Pozdrawiam i zachęcam do refleksji,
Pan Drewienko. 

8 komentarzy:

 1. Wiele krajow bardzo pomaga Afryce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przeczę temu, ale faktem jest, że efektów jakoś nie widać. Ich pomoc jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Są kraje, które rzeczywiście dużo robią, dla Afryki, ale większość, albo w ogóle nie pomaga, albo robi to tak na odwal, na odczepkę. Słyszałem kiedyś anegdotkę (właściwie to było chyba w jakimś kabarecie, ale mniejsza o to):
   "Pewien bezdomny spotyka na ulicy bogatą paniusię i pyta się jej:
   -Przepraszam bardzo, czy nie poratowałaby mnie pani paroma złotymi?
   Paniusia otwiera swoją drogą markową torebkę, wyjmuje wypchany portfel i wyjmuje z niego 1 zł mówiąc:
   -Oczywiście dam pany te pieniądze pod warunkiem, że pan ich nie przepije.
   Ten biedny mężczyzna bierze tę złotówkę, ogląda ją ze wszystkich stron i mówi:
   -Dobrze. Kupię sobie domek."
   Troszkę zmieniłem treść tego kabaretu, ale przesłanie się nie zmieniło. Niektóre państwa zachowują się jak youtuber z tych filmików, które tu wstawiłem, ale większość zachowuje się jak ta paniusia. Rzucają ochłapy na odczepne.

   Zachęcam do rozważenia tej kwestii.
   Pan Drewienko.

   Usuń
 2. Rozwinąłeś temat tylko i wyłącznie o Afryce, a ludzie bezdomni w Polsce? Chorzy, bez dachu nad głową itd. też potrzebują pomocy. Osobiście raz do roku idę na zbiórkę pieniędzy (Czerwony Krzyż) gdzie pakuje zakupy i czuję, że robię to nie tylko dla braku zajęć szkolnych, ale dlatego, żeby czuć, że zrobiłem na prawdę dobry uczynek chociaż raz w roku. Ciekawie piszesz, ale mogłeś rozbudować niektóre zdania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uwagę. Rzeczywiście za bardzo skupiłem się na Afryce, chociaż temat odnosi się do całego świata. Stało się tak chyba dlatego, że o tak zwanym "Czarnym Lądzie" ostatnio dość często się słyszy, a o osobach potrzebujących pomocy tu, na miejscu, prawie się nie wspomina. Mogła to też sprawić godzina, o której pisałem (22:59 :P). Ja o tej godzinie nadaję się tylko do oglądania filmów (Powód? Wyłączenie mózgownicy.).

   Jeszcze raz dziękuję za komentarz i uwagi. :)
   Pan Drewienko.

   Usuń
 3. W Polsce też jest wielu ludzi potrzebujących/nie mających pieniędzy na leczenie.
  WOŚP czy Szlachetna Paczka nie załatwią wszystkiego.Każdy może zająć się tym co mu odpowiada.Można iść pomagać zwierzętom w schronisku,pomóc spędzić czas osobom starszym czy spędzić czas z dziećmi z domu dziecka.Mój kolega np.pomagał gotować obiady dla bezdomnych.

  http://wiecej-niz-muzyka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, każdy z nas powinien się zaangażować w pomoc naszym sąsiadom, znajomym czy po prostu ludziom którzy potrzebują wsparcia; tego materialnego i tego duchowego, by nie czuli się zapomniani i niepotrzebni. Ta pomoc jest szczególnie ważna teraz, kiedy w Polsce panują siarczyste mrozy, a niektóre osoby muszą mieszkać w namiotach, szałasach czy po prostu na ulicy. Warto chociaż zanieść im coś ciepłego do picia i zjedzenia, jakieś urania (kurtki, swetry...). Zanim zajmiemy się pomocą Afryce, na której się tak bardzo skupiłem w tym poście, powinniśmy zacząć od własnego podwórka (i to dosłownie).

   Pozdrawiam i życzę otwartości serc na potrzeby innych,
   Pan Drewienko.

   Usuń
 4. obserwuję :)
  Pozdrawiam ♥
  http://choocolatelove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to usłyszeć :D Im nas więcej tym weselej ;)
   Pozdrawiam
   Pan Drewienko.

   Usuń