niedziela, 26 stycznia 2014

Książka dla ciekawych świata

Siemka.

Co dziś polecam? Coś dla osób lubiących podróże, chcących poznać inne kultury i ich zwyczaje, a przede wszystkim coś dla tych, którzy lubią dobrą literaturę (to czy uznacie te książki za dobrą literaturę jest kwestią sporną :D).

O czym właściwie mowa? Czy słyszeliście o serii książek Biblioteka "Poznaj Świat" wydawnictwa Bernardinum? Seria ta, powstająca pod czujnym okiem Wojciecha Cejrowskiego (Wiem, wiem... Nie wszyscy go lubią. :D), zrzesza (jeśli można tak powiedzieć) podróżników, którzy nie koniecznie są znani, ale którzy chcą podzielić się przeżyciami ze swoich wypraw (Oczywiście nie brakuje tam znanych osobistości).

Dobra, ale o czym my właściwie mówimy? A tak, już wiem... Na chwilę obecną przeczytałem 3 książki z tej serii (Czytam według autorów. Czyli? Oj, no po prostu weźmy taki przykład: autor X napisał 2 książki, a autor Y 4. Idę po kolei, więc najpierw czytam wszystkie książki autora X, a dopiero potem przechodzę do autora Y. Dziwny system? Jak dla kogo!). 

Serdecznie polecam Wam książki pomysłodawcy i opiekuna Biblioteki "Poznaj Świat" - Wojciecha Cejrowskiego. Sam autor jest osobą kontrowersyjną, ale nawet jeśli go nie lubicie to nic nie stoi na przeszkodzie by przeczytać jego książki. W. Cejrowski ma jak na razie 3 książki w wyżej wymienionej "Bibliotece". Są to :
"Rio Anaconde" już kończę, zostało mi jeszcze jakieś 40 stron, a dwie pozostałe pozycje mam już dawno za sobą :). Są to książki dla wszystkich (na dodatek bogato ilustrowane :D). 

W "Gringo wśród dzikich plemion" znajdziemy wiele ciekawych, a przede wszystkim śmiesznych historii z wypraw autora. Jakieś przykłady? No na przykład wspomnienie Wojtka o tym jak szukał hotelu. (???) Nasz autor pomylił hotel z domem publicznym, zapłacił z góry za całą noc (co się raczej nie zdarza), nie chciał wpuścić do swojego pokoju żadnej ze "skąpo" ubranych pań, a następnego rana wszyscy w tym "hotelu" mówili do niego proszę księdza :).

W "Podróżnik WC" znajdziemy dużo przemyśleń Pana Wojtka (np. o Świadkach Jehowy...), które - nie ukrywajmy - są bardzo interesujące.

W "Rio Anacaonda" są bardziej skonkretyzowane tematy dotyczące wybranych wypraw W.C. Znajdziemy tam wiele ciekawych opisów dotyczących życia Indian Carapana (i bardziej ogólne opisy dotyczące życia wszystkich Indian np. chicha (czicz), dzikie kobiety, magia, szamani ...).Chyba bardziej skupiłem się na opisie serii oraz osoby Wojciecha Cejrowskiego, ale mam nadzieję, że mi to wybaczycie i sięgniecie po którąś z książek Biblioteka "Poznaj Świat" (niekoniecznie autorstwa W.C. :P)

Pozdrawiam i życzę miłej lektury,
Pan Drewienko.  

2 komentarze:

  1. Ja lubie ksiazki Martyny Wojciechowskiej i B Pawlikowskiej.
    Joanna

    OdpowiedzUsuń